Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd 2010

Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd 2010

29 października wystartował ogólnoświatowy projekt badania zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Udział w nim może wziąć każdy chętny. Projekt jest szczególnie polecany dla dzieci i młodzieży.

Great World Wide Star Count, czyli Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd, jest organizowane co roku jesienią. Pierwszy raz wystartowało w 2007 r. Jest przeznaczone dla uczniów, ich rodzin i dla wszystkich innych chętnych. W ubiegłym roku nadesłano ponad 1900 obserwacji z 47 krajów.

Aby wziąć udział w projekcie wystarczy w okresie od 29 października do 12 listopada wyjść w wybrany, pogodny wieczór na dwór, znaleźć najciemniejsze miejsce w okolicy i policzyć ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Łabędzia. Organizatorzy przygotowali materiały instruktażowe i mapki ułatwiające to zadanie. Ustaloną na ich podstawie „graniczną wielkość gwiazdową” należy następnie wysłać poprzez specjalną witrynę internetową. Spływające wyniki będą widoczne na mapie świata. Zebrane dane zostaną przeanalizowane przez naukowców, którzy opublikują potem końcowy raport.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Uczy także orientacji na niebie, odnajdywania gwiazdozbioru Łabędzia i może być przydatny na lekcjach omawiających wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Instrukcja została przetłumaczona na język polski przez portal Astronomia.pl. Można ją pobrać z witryny internetowej projektu Great World Wide Star Count.

Więcej informacji:

Źródło: Portal Astronomia.pl

Co jest potrzebne?

  • Długopis lub ołówek
  • Latarka z czerwonym światłem lub do „trybu nocnego”
  • GPS, dostęp do Internetu lub mapa topograficzna
  • Wydrukowany „Przewodnik obserwatora” z formularzem raportu

Szczegóły w polskiej instrukcji.

Komentarze są wyłączone.