Niezwykły świat płynów

Niezwykły świat płynów

W kwietniowe popołudnie studenci gliwickiego Unikids uczestniczyli w płynnych warsztatach z fizyki. Zadaniem Ekipy Pana Korka było odkrycie przed studentami tajemnic płynów.

Mali odkrywcy skomponowali kolorową miksturę w specjalnych probówkach. Do tego zadania studenci musieli poznać gęstości różnych płynów. Każdy student starannie zanotował kolejność nalewanych substancji na specjalnej karcie pomiarowej. Ale jak sama nazwa wskazuje, powinny znaleźć się na niej także jakieś pomiary. Dlatego w kolejnym eksperymencie mali fizycy mierzyli wartość napięcia powierzchniowego m.in. za pomocą linijki.

Studenci dowiedzieli się także, że za sprawą prawa Archimedesa orzeszki ziemne potrafią nurkować w wodzie. Taką umiejętnością nie wykazało się jajko, co nie spodobało się małym studentom. Na szczęście, dzięki wskazówkom Pana Korka po pewnym czasie wszyscy mogli zaobserwować jajko pływające między dnem naczynia a powierzchnią wody.

Na koniec spotkania uczestnicy warsztatów poznali tajniki przygotowania specjalnego płynu, który umożliwił im tworzenie wielkich baniek mydlanych.

Komentarze są wyłączone.