Śladami Sherlocka Holmesa we Wrocławiu

W sierpniu 2012 r. Ekipa Pana Korka opracowała i przeprowadziła warsztaty wakacyjne dla dzieci z Unikids Wrocław w ramach półkolonii pt. „Śladami Sherlocka Holmesa”.

Zajęcia wakacyjne podzielone były na różne bloki tematyczne i przygotowane dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Wykorzystaliśmy zarówno sale Uniwersytetu Przyrodniczego jak i piękne okoliczności przyrody w uniwersyteckim ogrodzie.

Bardzo dziękujemy Panu Ochroniarzowi za pomoc w złapaniu złodzieja i poświecenie przy zdejmowaniu odcisków palców 🙂

Astro-Detektywi — Słońce, Księżyc, planety i gwiazdy na niebie to cenne źródło informacji o naszym położeniu. Kiedy zepsuje się kompas lub rozładuje GPS przydatne będą inne metody odnalezienia się w terenie.

Fonoskopia — Słuchanie tajnych nagrań z różnych miejsc i rozszyfrowywanie, gdzie dźwięki te zostały nagrane. Sprawdzanie,  jak ludzki głos zniekształcany jest przez telefon, duże pomieszczenie, góry czy jaskinię.

Daktyloskopia — Ujawnianie i zabezpieczanie śladów linii papilarnych. Linie papilarne każdego człowieka charakteryzują się trzema cechami: niezmiennością, nieusuwalnością i niepowtarzalnością.


Miejsce przestępstwa — Zainscenizowane miejsce przestępstwa, gdzie uczestnicy warsztatów dokonują oględzin, robią zdjęcia, zbierają ślady i przesłuchują świadków.

Mikroskopia — Mikroskop to urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem. Mikroskop może służyć do badania znalezionych śladów na miejscu przestępstwa (np. włosów, odcisków palców, nitek z ubrania, pyłków) ale także do odczytywania tajnych mikrofilmów.

Światło — Jakiego koloru była koszulka podejrzanego w świetle białym? Czy koszulka zmieni kolor w świetle czerwonym? A jak będzie wyglądać o zmroku? Czy możliwe jest widzenie w ciemnościach? Ukryte ślady i znaki w świetle ultrafioletowym, znakowanie przedmiotów.

Wykrywacz — Wykrywacz metalu to pomocne narzędzie podczas przeszukiwania podejrzanego miejsca (zgubione stare monety, biżuteria, zakopane narzędzie przestępstwa). Poznajemy budowę i zasadę działania wykrywacza.

Traseologia — to technika śledcza zajmująca się ustalaniem osoby, pojazdu lub zwierzęcia na podstawie śladów przemieszczania się pozostawionych na miejscu zdarzenia. Zabezpieczanie i zdejmowanie śladów obuwia, łap i opon na miejscu przestępstwa.

Płyny — Badanie siły odrzutu pocisku, balistyka, z jakiej wysokości spadła kropla zanim zaschła. Czy ślady płynów mogły powstać naturalnie, czy też ktoś mógł je zostawić w trakcie popełniania przestępstwa?

Pod napięciem —  Elektryzowanie przedmiotów, wyścigi puszek, bateria owocowo-warzywna, bateria z uczestników, kula plazmowa, wykrywacz stresu — to tylko część eksperymentów. Uczestnicy przeprowadzają śledztwo — czy piorun może być przyczyną pożaru?

Detektywi na tropie tajemnicy — Uczestnicy podzieleni na wykonują proste eksperymenty, które krok po kroku doprowadzają do rozwiązania wrocławskiej zagadki kryminalnej.