Wykłady naukowców Pana Korka

Wykłady Naukowców Pana Korka to trwające godzinę lub dłużej przedstawienia edukacyjne, w których aktywnie uczestniczą widzowie zapraszani „na scenę”. Ekipa Pana Korka zawsze przywozi dużo sprzętu i w 90 minut przemienia zwykłą salę gimnastyczną, aulę lub salę widowiskową w interaktywne laboratorium nawiązujące do tematyki wykładu.

tyle minut trwa wykład

tyle minut zajmuje instalacja

Prowadzący, oprócz wykonywania eksperymentów, często wcielają się w postaci związane z prezentowanym zjawiskiem lub odkryciem (np. zarośnięty Człowiek Pierwotny czy wystrojony Francuz Claude Chappe). Wykłady Pana Korka są także specjalnie opracowywane pod kątem wizualnym (prezentacje i plansze interaktywne, oświetlenie, rekwizyty i sceneria) oraz dźwiękowym (efekty akustyczne, narracja, nagłośnienie).

Lista interaktywnych wykładów Szalonych Naukowców Pana Korka

Brrr… bardzo zimno! Minus 196° Celsjusza

Tajniki optyki, czyli światło okiem fizyka

Więcej…

 

Przebojowa Lista Wynalazków

Jak mówi stare przysłowie „Potrzeba jest matką wynalazków”, ludzie wymyślają i znajdują rozwiązania wtedy, gdy występuje ważny dla nich problem (np. jak przetransportować ciężki przedmiot na dużą wysokość). W konwencji listy przebojów Ekipa Szalonych Naukowców Pana Korka zaprezentuje 10 wybranych wynalazków, dzięki którym żyje nam się wygodniej, bezpieczniej i weselej. Na wykładzie pojawią się takie wynalazki jak: taczka, przekładnia mimośrodowa, silnik odrzutowy, mikrofon, śruba Archimedesa, prądnica, aerograf, żarówka, słomka do napojów czy poduszkowiec. Uczestnicy wykładu będą mogli poznać zasadę działania oraz przetestować funkcjonalność wynalazków wykonując różne eksperymenty. Na zakończenie pokazu, za pomocą decybelomierza przeprowadzone będzie głosowanie i poznamy zwycięzcę Przebojowej Listy Wynalazków.

 

Masz wiadomość! Historia telekomunikacji od jaskiniowca do komórkowca

Masz wiadomość! to wykład z historii telekomunikacji, czyli przekazywania informacji na odległość. Razem z młodymi studentami przeniesiemy się w czasie tysiące lat p.n.e., kiedy to informacja przekazywana była ustnie w ślimaczym tempie przez wędrowców i handlarzy.

 

Odlotowy i wsysający wykład o powietrzu

Czasem mówimy, że nie możemy bez kogoś żyć, jak bez powietrza. Innym razem traktujemy kogoś jak powietrze, lub sami jesteśmy tak traktowani np. na poczcie. To jak to z tym powietrzem właściwie jest? Zapraszamy na wykład o czymś i o niczym, czyli o powietrzu.
Więcej…

 

Dźwięki w zasięgu ręki

 

Uwaga! Monotlenek diwodoru

 

Straaasznie straszny wykład, czyli strach ma wielkie oczy

Jesienne mgły, mroczne wieczory i wiatr wyjący w kominie to doskonały czas na naukowe eksperymenty z dreszczykiem.

Czy wiecie, że strach ma wielkie oczy nie bez przyczyny? Gdy się boimy, to otwieramy szeroko oczy i podnosimy brwi. Mając tak otwarte oczy jesteśmy w stanie wychwycić więcej szczegółów w polu widzenia. Podniesione brwi natomiast informują innych obserwatorów, by spojrzeli się w określonym kierunku.

Zapraszamy na straaasznie straszny wykład Szalonych Naukowców z Laboratorium Pana Korka. Naukowa ekipa razem z wami sprawdzi, czy można doświadczalnie wywołać ducha i dlaczego kościotrupy świecą w ciemnościach. Salę wykładową wypełni półmrok i spowije gęsta, zimna mgła. Ciekawe, czy znajdzie się śmiałek, który sprawdzi jej smak. Z probówek wydostaną się wielkie i bulgoczące stwory wypełnione gazem. Który odważny uczestnik sprawdzi, czy ten gaz jest palny? Spróbujemy odkryć tajemnicę niewidzialnych żyjątek w wodzie z mokradeł. Dreszczyk emocji z pewnością wywołają wybuchowe mikstury i głośne eksplozje. Mroczną atmosferę wykładu dopełnią przeraźliwe dźwięki, których źródło z pewnością zaskoczy wszystkich.

 

Back to Earth

 

Szybciej, dalej, mocniej. Akcja? Reakcja!

 

Kuchenne rewolucje, czyli fizyk w kuchni