12 maja 2012 w Warszawie odbyła się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę — Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza ta co roku ściąga do Warszawy tłumy zwiedzających. Wśród ponad dwustu instutucji naukowych, uczelni oraz instytutów badawczych swoje eksperymenty prezentowała także Ekipa Pana Korka w składzie: Michał Szydłowski, Jakub Szuta, Dorota Czajkowska i Edyta Dziki.

W naszym namiocie nr 35  zaprezentowaliśmy edukacyjny performance wykorzystujący technikę komputerowej obróbki obrazu a także mniej lub bardziej poważne pomoce dydaktyczne. Zwiedzający mogli samodzielnie wykonywać wiele eksperymentów i wytłumaczyć zawiłości osiągnięć naukowych za pomocą keczupowego nurka, rękawiczkofonu, puszkowego wahadła czy grających butelek.

Miło jest nam poinformować, że w konkursie „Eksperymentuj z energią”  internauci uznali nasze stanowisko za najciekawszy pomysł na prezentację naukową zgłoszoną przez Wystawców 16. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (szczegóły: Konkurs „Eksperymentuj z energią” zakończony).

Prezentowane eksperymenty przez Ekipę Pana Korka wzbudziły zainteresowanie mediów. Michał Szydłowski był gościem studia plenerowego Polskiego Radia „Jedynki”. W audycji „Cztery pory roku” opowiadał m.in. skąd wziął się pomysł na alternatywne formy edukacji dzieci, dlaczego akurat Pan Korek i jak przeprowadzić doświadczenia z użyciem sprzętów codziennego użytku (cały artykuł i nagranie: Pan Korek zaprasza na lekcje).

Nasz namiot odwiedził także reporter Polskiego Radia „Czwórki” Kuba Marcinowicz, który relacjonował m. in. start rakiety typu „PET” ze specjalnej wyrzutni (artykuł i nagranie: „Korek” i jego wystrzałowe stoisko).

Pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, szczególnie rano, ale ponad 90 tysięcy osób się tym nie przejmowało i przyszło poszerzyć swoją wiedzę.

Zdjęcia Pana Korka z 16. Pikniku Naukowego: