Szybciej, dalej, mocniej! Akcja? Reakcja!

Wykład z mechaniki klasycznej o prawach ruchu Isaaca Newtona

Półmiski magdeburskie — siła ciśnienia powietrza

Sprawdzanie zasad zachowania energii i pędu

Piłka lekarska w służbie nauki fizyki

Wykład z mechaniki klasycznej o prawach ruchu Isaaca Newtona

Szybciej, dalej, mocniej! Akcja? Reakcja!

Ruch jest bardzo powszechnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Poruszają się źdźbła trawy na wietrze, ludzie, elektrony w atomach, czy planety wokół Słońca. Człowiek wymyślił także specjalne urządzenia do poruszania się — rowery, hulajnogi, samochody, samoloty, statki, rakiety i wiele innych pojazdów.
Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica — Sir Isaac Newton

Matematyczne zasady filozofii naturalnej (łac. Philosophiae naturalis principia mathematica) to dzieło Isaaca Newtona, w którym przedstawił prawo powszechnego ciążenia oraz prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Dzieło zostało opublikowane 5 lipca 1687 roku.

TYLE OSTRYCH GWOŹDZI POJAWI SIĘ NA NASZYM WYKŁADZIE

W opisie ruchu ciał posługujemy się takimi pojęciami jak: położenie, czas, droga, prędkość czy przyspieszenie.

Ruch w otaczającym nas świecie można przewidzieć, ale niezbędna jest do tego znajomość sił, które działają na ciało i powodują jego przyspieszenie.

Nauka o ruchu to kinematyka, a badaniem sił zajmuje się dynamika.

Odważna dziewczyna sprawdza siłę ciśnienia powietrza na drabinie

Pierwsza zasada dynamiki Newtona (zasada bezwładności)

Jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Bezwładność jest to zdolność ciał do przeciwstawiania się wszelkim zmianom ruchu. Miarą bezwładności ciała jest jego masa.

Podnośnik pneumatyczny

Druga zasada dynamiki Newtona

Jeśli siły działające na ciało nie równoważą się, to ciało porusza się z przyspieszeniem proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała.

Badanie ruchu obrotowego na krześle biurowym

Trzecia zasada dynamiki Newtona (zasada akcji i reakcji)

Jeśli ciało A działa na ciało B pewną siłą (akcja), to ciało B działa na ciało A siłą o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie (reakcja).

Naukowcy z Laboratorium Pana Korka

postanowili przyjrzeć się prawom mechaniki klasycznej. Ten dział fizyki zajmuje się ruchem, równowagą i oddziaływaniem ciał w naszym otoczeniu.

Wózki - badamy zasady dynamiki Newtona

Mechanika klasyczna

oparta jest na prawach ruchu sformułowanych przez angielskiego fizyka, matematyka i filozofa Isaaca Newtona w słynnym dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica”.

Tresowana szpula

Na wykładzie zamiast

punktów materialnych, sztywnych brył, układów odniesienia, wektorów czy równań ruchu pojawią się:

  • gwoździe,
  • ciężkie młoty,
  • cegły,
  • balony,
  • półmiski,
  • pompy,
  • sznurki,
  • krzesła
  • kieliszki,
  • kije,
  • koła,
  • szklanki…

Ze swojego laboratorium szaleni naukowcy przywiozą także ogromną drabinę, palety do towarów, poduszki, stół laboratoryjny oraz wielki materac.

Człowiek z pieńkiem

Wszystkie te „pomoce naukowe”

posłużą do badania ruchu ciał pod wpływem działających sił. Odważni uczestnicy będą mogli na własnej skórze (dosłownie!) sprawdzić zasadę bezwładności, akcji i reakcji czy zachowania energii i pędu.

Łoże fakira z 4 tys. gwoździ

Jeśli chcesz przekonać się, co zniszczą i jak duży bałagan pozostawią po sobie Naukowcy z Laboratorium Pana Korka, to koniecznie przyjdź na wykład!