Wykłady i pokazy Laboratorium Pana Korka

Brrr... bardzo zimno

Wykład/pokaz z kriogeniki z wykorzystaniem ciekłego azotu, który jest głównym składnikiem ziemskiej atmosfery. Uczestnicy razem z naukowcami zbadają, jak temperatura prawie minus 200 °C wpływa na różne substancje i przedmioty z naszego otoczenia

Brrr... bardzo zimno

Bezpośredni kontakt z ciekłym azotem powoduje nieodwracalne zamrożenie żywej tkanki. We wnętrzu wyziębionych komórek formują się kryształki lodu powodujące odwodnienie i zniszczenie. Ciekawe, czy znajdzie się śmiałek, który sprawdzi to na… własnej ręce?!

Wykłady/Pokazy Naukowców Pana Korka to trwające godzinę (60 minut) lub dłużej (maksymalnie 90 minut) widowiska edukacyjne, w których aktywnie uczestniczą widzowie zapraszani na scenę. Wybrani przez naukowców uczestnicy wykładu/pokazu .,pomagają przy wykonywaniu poszczególnych eksperymentów

Tajniki optyki, czyli światło okiem fizyka

Wykład/pokaz z optyki z mnóstwem kolorowych i zaskakujących doświadczeń. Światło większości z nas kojarzy się z widzialnymi promykami, które z ogromną prędkością prawie 300 tys. km/s wpadają do oczu. Światło jest widzialną częścią promieniowania elektromagnetycznego — widzialną falą elektromagnetyczną.

Tajniki optyki, czyli światło okiem fizyka

Razem z pomocą uczestników pokażemy ciekawe zjawiska dotyczące światła i wyjaśnimy kilka optycznych zagadek np. dlaczego woda złamała kredkę?

Naukowcy przywożą dużo sprzętu

Naukowa Ekipa Pana Korka zawsze przywozi dużo sprzętu i w 1,5 godziny przemienia zwykłą salę gimnastyczną, aulę lub salę widowiskową w interaktywne laboratorium nawiązujące do tematyki wykładu.

Drabina i szpula — duże pomoce naukowe

Laboratorium Pana Korka dba także o oprawę wizualną wykładów i pokazów. Niezbędna dawka teorii jest przekazywana w atrakcyjnej formie prezentacji multimedialnej. Naukowcom towarzyszy bezprzewodowy system transmisji obrazu z kamery HD na duży ekran oraz oświetlenie LED. Ważnym elementem wykładów i pokazów są także rekwizyty i elementy scenografii. Całość uzupełnia specjalna oprawa muzyczna.

Prowadzący, oprócz wykonywania eksperymentów, czasem wcielają się w postaci związane z prezentowanym zjawiskiem lub odkryciem — np. zarośnięty Człowiek Pierwotny czy wystrojony Francuz Claude Chappe.

Straaasznie straszny wykład, czyli strach ma wielkie oczy

Jesienne mgły, mroczne wieczory i wiatr wyjący w kominie to doskonały czas na naukowe eksperymenty z dreszczykiem.

Czy wiecie, że strach ma wielkie oczy nie bez przyczyny? Gdy się boimy, to otwieramy szeroko oczy i podnosimy brwi. Mając tak otwarte oczy jesteśmy w stanie wychwycić więcej szczegółów w polu widzenia. Podniesione brwi natomiast informują innych obserwatorów, by spojrzeli się w określonym kierunku.

Zapraszamy na straaasznie straszny wykład Szalonych Naukowców z Laboratorium Pana Korka. Naukowa ekipa razem z wami sprawdzi, czy można doświadczalnie wywołać ducha i dlaczego kościotrupy świecą w ciemnościach. Salę wykładową wypełni półmrok i spowije gęsta, zimna mgła. Ciekawe, czy znajdzie się śmiałek, który sprawdzi jej smak. Z probówek wydostaną się wielkie i bulgoczące stwory wypełnione gazem. Który odważny uczestnik sprawdzi, czy ten gaz jest palny? Spróbujemy odkryć tajemnicę niewidzialnych żyjątek w wodzie z mokradeł. Dreszczyk emocji z pewnością wywołają wybuchowe mikstury i głośne eksplozje. Mroczną atmosferę wykładu dopełnią przeraźliwe dźwięki, których źródło z pewnością zaskoczy wszystkich.

Wykłady i pokazy Laboratorium Pana Korka

Szybciej, dalej, mocniej. Akcja? Reakcja!

Masz wiadomość! Od jaskiniowca do komórkowca

Wykład/pokaz z historii telekomunikacji, czyli przekazywania informacji na odległość. Razem z uczestnikami przeniesiemy się tysiące lat wstecz, kiedy to informacja przekazywana była za pomocą dźwięków, znaków dymnych i wędrowców.

Straaasznie straszny wykład. Czy strach ma wielkie oczy?

Wykład/pokaz z różnych dziedzin nauki. Jesienne mgły, mroczne wieczory i wiatr wyjący w kominie to doskonały czas na naukowe eksperymenty z dreszczykiem. Naukowcy razem z wami sprawdzą, czy można doświadczalnie wywołać ducha i dlaczego kościotrupy świecą w ciemnościach. Salę wykładową wypełni półmrok i spowije gęsta, zimna mgła. Z probówek wydostaną się wielkie i bulgoczące stwory wypełnione gazem.

Back to Earth. Jak kosmiczne technologie zmieniają życie Ziemian

Uwaga! Monotlenek diwodoru DHMO

Dźwięki w zasięgu ręki

Przebojowa lista wynalazków

Przebojowa lista wynalazków

Wykład/pokaz z fizyki i techniki z 10 wybranymi wynalazkami. W konwencji radiowej listy przebojów naukowcy zaprezentują wynalazki, dzięki którym żyje nam się wygodniej, bezpieczniej i weselej. Uczestnicy będą mogli poznać zasadę działania oraz przetestować funkcjonalność wynalazków wykonując zaskakujące eksperymenty.