Weź to na zimno! Naukowe sposoby obniżania temperatury — pokaz ekscytujących eksperymentów ONLINE na Facebooku

Michał Szydłowski, popularyzator nauki z Laboratorium Pana Korka chłodnym, a w porywach nawet mrożącym, aczkolwiek naukowym okiem, spojrzy na różne sposoby obniżania temperatury.
Kup biletSzczegóły transmisji na Facebooku

Zostań w domu i weź to na zimno!

Michał Szydłowski, popularyzator nauki z Laboratorium Pana Korka chłodnym, a w porywach nawet mrożącym, aczkolwiek naukowym okiem, spojrzy na różne sposoby obniżania temperatury.

Ekscytujące eksperymenty online

„Weź to na zimno” to 1,5 godziny ekscytujących eksperymentów online, z których dużą część będzie można łatwo powtórzyć w rodzinnym gronie naukowców.

Transmisja na Facebooku

Transmisja eksperymentów startuje o godz. 17:00 w niedzielę 5 kwietnia 2020 r. w zamkniętej grupie na Facebooku — Tajne Laboratorium Pana Korka. Szczegóły wydarzenia na stronie Weź to na zimno – 1,5 godziny ekscytujących eksperymentów.

A nagrody będą?

Wśród aktywnych uczestników transmisji, którzy będą komentować eksperymenty wylosujemy zestawy sztucznego śniegu!

Co będzie się działo?

Michał Szydłowski eksperymentalnie sprawdzi, jak w XVI wieku przyrządzano lody bez pomocy elektryczności.

Ten szalony naukowiec będzie się dla was sprężał i rozprężał, by pokazać zjawiska zachodzące w domowej lodówce. Za pomocą tego niezastąpionego urządzenia spróbuje obniżyć temperaturę wody grubo poniżej 0 stopni Celsjusza — ciekawe, czy nadal będzie ciekła?

Laboratoryjna gaśnica pomoże wytworzyć suchy lód, czyli zamrożony dwutlenek węgla.

Za sprawą odkrycia dwóch polskich naukowców — Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego — podczas wykonywania niektórych eksperymentów temperatura spadnie do minus 196 °C, a w porywach nawet do minus 210 °C.

Do schłodzenia atmosfery w laboratorium z pomocą przypłyną elektrony w półprzewodnikach, bo do eksperymentów wykorzystane zostanie ogniwo Peltiera.

Każdy z was, będąc bardzo, bardzo młodym naukowcem robił ekskr… eksperymenty w pieluchach. Michał wykorzysta ten przydatny wynalazek do wyprodukowania… sztucznego śniegu.

W tym zestawie szalonych eksperymentów nie powinien was zdziwić gorący lód — do jego produkcji przyda się dodatek do żywności (konserwant) o tajemniczym symbolu E262.

Weź to na zimno, zostań w domu i eksperymentuj z całą rodziną!

#weźtonazimno #zostańwdomu #NIEferie #akcjaEdukacja

Michał Szydłowski

Michał Szydłowski

Dyrektor Laboratorium Pana Korka

Nagrodzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prestiżowym wyróżnieniem „Popularyzator nauki 2014”. Ceniony przez dzieci oraz dorosłych fizyk i popularyzator nauk przyrodniczych. Uczestnik programów TVN „Mam talent” i „Rozmowy w toku”. Prowadził własny program doświadczalny „Pod lupą” w telewizji Fokus oraz brał udział w programach śniadaniowych TVP prezentując doświadczenia z fizyki i chemii. Przez ostatnie 10 lat wraz z naukową ekipą z Laboratorium Pana Korka przeprowadził setki pokazów i warsztatów w całej Polsce pokonując 300 tys. km.