Wielkanocne eksperymenty z jajem online

Michał Szydłowski, popularyzator nauki z Laboratorium Pana Korka przeprowadzi na żywo różne eksperymenty na jajkach — zarówno surowych jak i ugotowanych.
Kup biletSzczegóły transmisji na Facebooku

Zostań w domu i eksperymentuj z jajem!

Michał Szydłowski, popularyzator nauki z Laboratorium Pana Korka, przeprowadzi na żywo różne eksperymenty na jajkach — zarówno surowych jak i ugotowanych.

Ekscytujące eksperymenty online

„Wielkanocne eksperymenty z jajem” to łącznie 3 godziny (3 transmisje trwające godzinę) ekscytujących eksperymentów, z których dużą część będziecie mogli powtórzyć w rodzinnym gronie naukowców.

Transmisja na Facebooku

Plan transmisji pokazów eksperymentów w zamkniętej grupie na Facebooku Jaja — Tajne Laboratorium Pana Korka:

  • czwartek 9 kwietnia 2020 r. godz. 18,
  • piątek 10 kwietnia 2020 r. godz. 18,
  • sobota 11 kwietnia 2020 r. godz. 18.

Szczegóły wydarzenia na stronie Eksperymenty z jajem.

A nagrody będą?

Wśród aktywnych uczestników transmisji, którzy będą komentować eksperymenty wylosujemy naukowe nagrody!

Co jest w cenie biletu?

Zakupiony bilet umożliwia dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie oprócz 3 transmisji będą materiały dodatkowe i oczywiście możliwość odtworzenia wszystkich transmisji o dowolnej porze dnia i nocy. Podczas transmisji członkowie zamkniętej grupy mogą komentować eksperymenty i zadawać pytania, a prowadzący wchodzi z widzami w interakcję.

Co będzie się działo?

Wykorzystując siłę ścisku dłoni razem z widzami sprawdzimy wytrzymałość skorupek surowych jajek. Podejmiemy także odważną próbę stania na surowych jajach.

Zbadamy wpływ różnicy ciśnień na jajko i z chirurgiczną precyzją obierzemy surowe jajko ze skorupki. Ciekawe, jak wysoko takie jajo potrafi się odbić?!

Równia pochyła (tak fizycy nazywają nachyloną drogę) posłuży nam do zbadania budowy jaja. W oparciu o wyniki doświadczeń opracujemy nieniszczącą metodę rozróżniania jajek ugotowanych i surowych.

W widowiskowy sposób poddamy jajo działaniom sił grawitacji, oporu i wyporu — Isaac Newton, George Stokes i Archimedes z Syrakuz będą z nas dumni.

Czy naukowe podejście do jajka pozwoli nam powtórzyć słynny eksperyment Krzysztofa Kolumba, ale tym razem bez uszkodzenia skorupki?

Do przeprowadzenia eksperymentów na jajach wykorzystamy łatwo dostępne rzeczy (zapałki, butelki, ocet, sól) a także pompę próżniową, ciekły azot czy ploter sferyczny sterowany komputerem. Za pomocą tego ostatniego urządzenia z iście matematyczną precyzją wykonamy pisankę.

Zostań w domu, przygotuj jaja i eksperymentuj z całą rodziną!

#eksperymentyzjajem #zostańwdomu #NIEferie #akcjaEdukacja

Michał Szydłowski

Michał Szydłowski

Dyrektor Laboratorium Pana Korka

Nagrodzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prestiżowym wyróżnieniem „Popularyzator nauki 2014”. Ceniony przez dzieci oraz dorosłych fizyk i popularyzator nauk przyrodniczych. Uczestnik programów TVN „Mam talent” i „Rozmowy w toku”. Prowadził własny program doświadczalny „Pod lupą” w telewizji Fokus oraz brał udział w programach śniadaniowych TVP prezentując doświadczenia z fizyki i chemii. Przez ostatnie 10 lat wraz z naukową ekipą z Laboratorium Pana Korka przeprowadził setki pokazów i warsztatów w całej Polsce pokonując 300 tys. km.